Přiznávám se bez mučení, že s panem včelařem, Martinem Roztočilem, jsme kamarádi. Není to náhodou, starám se mu o právě tyto webové stránky, na kterých teď čtete tento text.
Když už byl ranč v provozu, vydali jsme se s partou přátel osobně na návštěvu. Lákalo nás prostředí, daleko od města, lákalo nás vyzkoušet nové útulné ubytování, lákalo nás poznat blíže práci se včelami i poměrně stále neznámou formu terapie včelami, tzv. API terapii a přijeli jsme s koly, takže hlavní plán dne byl poznat blízké okolí.
A to je také hlavní smysl článku, dát vám tipy na výlet z vlastní zkušenosti.
Tip č. 1. U Roztočilů je prostě skvěle
Tip č. 2. Kam na kole (možností je nepřeberně, popíšu vám naše trasy)
Den 1. Jaroměřice, Jevišovice a zpět
První den jsme volili ne příliš náročný. Pro seznámení s okolím, terénem a seznámením našich zadků na cyklistické výkony.
Mezi místa, která určitě stojí za to vidět (mimo samotné cesty, která se klikatí mezi lány polí, luk a lesů a je nádherná) je určitě například zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou s velkou a krásnou zahradou. Další směr do jevišovic potom vedl kolem lesů a rybníků a jak se říká, i cesta je cíl. Výlet příjemně utíkal a trochu ho pokazila jen blížící se bouřka.
Přikládám několik fotografií pro představu, kam se můžete vydat.
Den 2. cesta kolem Vranova
Druhý den byl v zásadě také pevně nalajnován. Pozorně jsme poslouchali tipy a rady pana domácího a vzešlo z toho jediné. Pokud bychom nejeli kolem Vranova, jako bychom tu nebyli. Nechali jsme se tedy přemluvit, nicméně stejně jsme tam chtěli. Pan domácí ví, co je pro hosty dobré 🙂
Všehovšudy bylo naplánováno asi 60 km, ale jízda byla v zásadě pohodová až na jedno nutné stoupání kolem přehrady.
První část trasy vede přes louky, lesy, kolem místních rybníčků a osamělých stavené. Za vytrvalého svitu letního slunce se jedná o hezkou část výletu. Jak se blížíme k Vranovské přehradě, začínají první zajímavosti.
Pivovar U Tesařů, nečekané muzem TATRA a Cornštejn
Když dorazíme k první části přehrady, sháníme se ideálně po nějakém občerstvení. Našemu hledání nemohl uniknout místí řemeslný pivovar U Tesařů, jejichž Tesák jsme si nemohli nechat ujít a kde jsme zchladili naše vyprahlá ústa. Při odpočinku jsme mrknli na mapu, jestli nás nečekají nějaké zajímavosti a skutečně tam ještě nějaké byly a to naprosto nečekané. V Bítově totiž provozují místní nadšenci Tatra veterán musem, kde se nachází mnoho úžasných technických památek, méněno různých vozů nejen z Tatry. Za stovku vstupného můžu jen a jen doporučit neminout tuto nečekanou zajímavost.
Hned vedle je poté muzeum vláčků, ale trochu nás tlačil čas, to jsem tedy nsstihnul. Jeho prozkoumání tak nechám na vás a můžete nám o tom sem třeba také napsat 🙂
Po dalších dvou kilometrech, kdy začíná slibovaný stoupák, narazíte na zříceninu hradu Cornštejn. Hrad je možné do určité vzdálenosti projít i zdarma, komentované prohlídky dále jsou již placené. Výhledy na přehradu a také ne naši historickou, kamennou architekturu určitě stojí za to. Už jen z toho důvodu, že jde o poslední oddych před nevyhnutelným stoupáním 🙂
Vranov nad Dyjí, pláže, občerstvení, zážitky
Po překonání stoupání nás čekala velká satisfakce v podobě bleskového přesunu z vrcholu kopců do městyse Vranov nad Dyjí, kde je vyhlášené turistické středisko plné pláží, zábavy, kempů, jídla a pití. Zde jsme znovu načerpali síly a vyrazili na poslední část cesty.
Ještě než jsme dorazili do cíle, naší pozornosti v mapách neušla místní Rozhledna Anička, kterou najdete na mapách zde.
Rozhlednu doporučujeme rozhodně navštívit. Jednak proto, že se jedná o vlastnoručně postavenou rozhlednu místními občany a nadšenci zcela bez dotací a jednak také proto, že k samotné rozhledně vede velice zajímavá krátká, naučná stezka, kterou rozhodně stojí za to navštívit.
Snímky dne
Den 3. Postřižiny, Dukovany a zpět
Poslední den byl v zásadě dost velký problém. Nutně jsme se museli podívat do Dalešic do vyhlášeného pivovaru, kde se točkily Postřižiny, zároveň se nám velmi zamlouvalo udělat si výlet také kolem dukovanské jaderné elektrárny. Protože jsme byli fakt blízko. Tak co teď?
Inu, tak jsme si naplánovali trasu tak, ať zvládneme oba cíle. Trasa měla okolo 70 km, což už pro běžné cyklisty může vypadat jako hodně, ale když máte jasné cíle, motivace vás žene sama.
Lehce po obědě jsme dorazili do Dalešic. Cesta byla v pohodě, stoupání přívětivé, odměna osvěžující, tato část cesty byla na pohodu. Následovala cesta do Dukovan, která vedla kolem nádrže přečerpávací elektrárny.. nádrž je dole, Dalešice i Dukovany nahoře.. jo, tady jsme si mákli. Ale koho to trochu zajímá, tak poté vidět jadernou elektrátnu fakt z blízka, to je opravdu hezká satisfakce. Elektrárnu jsme si prohlédli, naplánovali exkurzi, o které napíšu dále a vyrazili jsme na posledníštaci domů. Cesta to byla dlouhá, na konci svažitá, ale po těch všech zážitcích bylo posezení u pana domácího s orosenou Plzní více než dostatečná satisfakce.
Snímky dne
Exkurze JE Dukovany
Jak jsem zmínil výše, v jaderné elektrárně Dukovany mají pro návštěvníky velmi přívětivé Infocentrum, v rámci kterého si lze zdarma zaregistrovat vstup na exkurzi. Exkurze zahrnuje mnoho modelů jaderné elektrárny a jejich částí, je komentovaná, průvodce odpovídá na vaše dotazy ale hlavně a to je nejzajímavější, mají vlastní prohlídku celé elektrárny zpracouvanou pro virtuální realitu.
A to je zážitek, který jsme na kolech opravdu nečekali, ale absolovovali a musím ho všem jen a jen doporučit. Exkurzi je možné si zarezervovat na stránkách JE Dukovany.